الان زلزله یکی از اصلی ترین تهدیداتیه که بشر با اونو به روست. ایران هم با توجه به اقلیم و موقعیت جغرافیایی اش همیشه با این خشم فروخورده ی زمین تهدید می شه. زلزله می تونه تموم نقاط جغرافیایی، حتی مناطقی رو که اصطلاحا از محوطه ی خطر خارج هستن، تحت اثر بذاره. برخلاف خطرات و تهدیدات زلزله، همیشه عده ی کمی روش مقابله با خطرات زلزله و آمادگی واسه مقابله با اونو میدونن. واسه همین در این نوشته می خوایم ببینیم که هنگام اتفاق زلزله چه کنیم.

 

چند تا نکته مهم واسه باقی موندن و آمادگی واسه زلزله

آمادگی واسه زلزله هم مثل آمادگی روبرو شدن با خیلی از بلایای طبیعی دیگر مثل سیل و طوفان و… است. پس با یادگیری نکات لازم در باقی موندن و آمادگی واسه زلزله می تونین، خود رو واسه بقیه اتفاقات بد هم آماده کنین.

مثلا نکات زیر مثل مهم ترین مواردیه که باید بدونین:

آمادگی مهمه

هر چه آمادگی بیشتری در روبرو شدن با زلزله داشته باشین، احتمال و امکان بقایتان بیشتر می شه. جدا از اینکه اینکه بعد از حادثه هم فشار و استرس کم تری رو متحمل میشید.

قطع آب و برق و…

نشت گاز، آتیش سوزی سیمای برق، ترکیدن لولهای آب و… بعد از زلزله بسیار محتمله. با اقدام به موقع واسه بستن شیر گاز، قطع برق و… تا حدود خیلی از این مشکلات جلوگیری میشه.

شناسایی جایای امن

هنگام اتفاق زلزله شاید امکان قرار گرفتن در مکانی امن براتون ممکن نباشه، پس باید بتونین تموم نقاط امن رو بشناسین و در صورت نیاز به طرف اونا برید.

یادگیری، تمرین و آموزش

خودتون و فرزندان و دور و بریا تون باید این موارد ایمنی رو بدونین و واسه روبرو شدن با زلزله واقعی بارها تمرین کنین.

کیف کمکای ساده

باید واسه منزل، محیط کار و خودرویتان کیف کمکای ساده تهیه کنین و در صورت اتفاق زلزله از اون استفاده کنین.

آمادگی قبلی واسه زلزله

باقی موندن و زنده ماندن در زلزله تا حدود زیادی وابسته به کسب آمادگیای قبلیه. پس تا جایی که می تونین باید آمادگی خود رو زیاد کنین و لوازم و مواد موردنیاز واسه این شرایط رو تهیه کنین:

۱. هوشیار باشین

سعی کنین با روشای زیادی که ممکنه، نسبت به اتفاق زلزله آشنایی. روشای زیادی واسه امتحان این کار هست. با شناخت و استفاده از اونا می تونین خیلی زود و قبل از به بارآمدن خسارات جون خود و دور و بریا تون رو نجات بدین.

۲. نکات ایمنی لازم

 • اسباب و اثاثیه و وسایل سنگین رو به دیوارها تکیه بدین.
 • واسه حفظ ایمنی وسایل بزرگ و سنگین در منزل از تسمه استفاده کنین و اونا رو ببندید؛ طوری که به خاطر این بهش رو نشن یا با فروافتادن باعث ضرر نشن.
 • از بسته شدن و قفل ماندن در کابینتا و قفسها هنگام تکونای زلزله اطمینان یابید. با این کار وقتی زلزله اتفاق میفته در کابینتا و قفسها باز نمی شن و وسایل مختلف بیرون نخوان ریخت.
 • اگه اشیایی به دیوار آویزون می کنین از سفت بودن روی دیوار و ثابت ماندن اونا موقع تکون خوردن، اطمینان یابید.
 • اشیا و وسایل دکوری رو روی قفسها بچسبونید تا موقع زلزله فرونریزند و خطر ایجاد نکنن.
 • مواد اشتعال زا رو در نزدیکی اجاق گاز نگه ندارین.

۳. مواد و وسیله لازم واسه باقی موندن در زلزله

کمه کم باید واسه ۳ روز مواد و وسیله لازم رو موقع اتفاق زلزله تدارک ببینین؛ موادی مثل غذا، آب، جعبه ی کمکای ساده، لوازمی واسه کنار زدن آوار و آواربرداری.

اگه بتونین واسه ۳۰ روز این مواد و مصالح رو تدارک ببینین که عالیه. حوادث گذشته نشون می ده که رسیدن کمکای امدادی کمی دیر اتفاق میفته، پس باید خودتون حواس تون باشه و بعضی وسایل واسه باقی موندن رو تدارک ببینین.

جدا از اینکه اینکه با وجود داشتن مواد و وسیله لازم واسه نجات و باقی موندن، راحت تر هستین. ماندن در خونه و محوطه دور اون با وجود آمادگی خیلی بهتر از آواره شدن بین جمعیتیه که واسه دریافت ۱ بطری آب تقلا می کنن.

۴. تمرین کردن واسه کسب آمادگی

زلزله مثل بقیه حوادث نیس. مثلا طوفان تا حدودی قابل پیش بینیه. اما زلزله خبر نمی کنه و بسیار لحظه ای و یهویی رخ می ده. پس با تمرین واسه روبرو شدن با زلزله، می تونین آمادگی خود رو زیاد کنین.

خیلی از افراد با دست دست و درنگی که موقع زلزله داشتن، دچار آسیب شده و نتوانسته ان نجات پیدا کنن. با تمرین کردن سرعت واکنش نشون دادن شما نسبت به زلزله بالا میره و می تونین به موقع اقدام کرده و نجات پیدا کنین. یادتون باشه که در اتفاق زلزله هر ثانیه هم مهمه.

 • کمه کم ۲ بار در سال مانور زلزله رو تمرین کنین و بکنین.
 • حتی در صورتی که منزل نیستین هم قرار گرفتن در جایای امن رو تمرین کنین. مثلا با پرسیدن جایای امن از کودکان تون آمادگی اونا واسه تصمیم گیری موقع اتفاق زلزله رو بالا ببرین. اگه از خونه دور هستین، جایای امن رو شناسایی کنین و بدونین که باید در کجا پناه بگیرین.
 • از مدرسه ی بچتون بخواهید که با بچه ها در این مورد تمرین کنن و آمادگی لازم واسه روبرو شدن با زلزله رو آموزش بدن.

۵. طرحی واسه حفظ ارتباطات

یکی از مشکلات کلی هنگام اتفاق زلزله، مشکلات ارتباطیه که به اتفاق می پیوندد. در این مواقع، معمولا خطوط ارتباطی از کار می افتن و امکان تماس تلفنی وجود نداره. فرض کنین خدای ناکرده زمانی که سر کار هستین، زلزله رخ بده و نتونین با خونواده تون رابطه برقرار کنین.

در اینجور شرایطی باید از قبل فکری بکنین و بدونین که چیجوری باید با همدیگه رابطه برقرار کنین. مثلا می تونین با اعضای خونواده تون جای امن و مشخصی رو مشخص کنین و قرار بذارین که در صورت اتفاق مشکل به اونجا می روید و درنتیجه همدیگه رو گم نخواهید کرد یا واسه هم در نقطه مشخصی که از قبل تعیین می کنین، پیام بذارین.

۶. طرحی واسه تخلیه ی به موقع

از آنجایی که زلزله یهویی به قوع می پیوندد، نمیشه اونو دقیق و درست پیش بینی کرد. پس زمانی که زلزله به ‍اتفاق می پیوندد، نمیشه تصمیم گیری دقیقی واسه تخلیه و خروج گرفت. پس نکته ای مهم رو آویزه ی گوش تون کنین: قبل و بعد از زلزله تخلیه نکنین، مگه اینکه به شما اینجور پیشنهاد ای بشه.

حتی اگه زلزله باعث می شه محیطی که در اون هستین، ثابت و امن نباشه، بهتره در همون نقطه بی حرکت بمونین. ممکنه هنگام خروج دره ها بسته شه و گیر بیفتید. پس همیشه نسبت به هشدارها و پیشنهادا واسه خروج دقت کنین:

 • نقاط امن رو در محلی که به سر می برین، شناسایی کنین.
 • روش دسترسی به نقاط امن و زمان حدسی واسه ماندن در اونجا رو بدونین.
 • بسته و کیف امدادی آماده داشته باشین و وسایلی رو که واسه نجات نیاز دارین، در اون نگه دارین.
 • طوری آمادگی کسب کنین که بتونین به مدت چند روز و هفته دووم بیارین.

نقاط امن واسه باقی موندن موقع سونامی و روشای تخلیه

هنگام اتفاق سونامی، به افرادی که در این نواحی ساکن هستن، پیشنهاد می شه که وقتی واقعه به حالت توقف درآمد سریع تخلیه کنین و از محیط بسته خارج بشین.

موقع اتفاق سونامی باید به نواحی مرتفع برید. اگه در ساختمان هستین، باید به طبقات بالاتر برید و اگه در محیط خارجی به سر می برین هم بهتره به جایای مرتفع یا بالای درخت و… برید و صبر کنین تا خطر رفع بشه.

آمادگی در بین زلزله

زلزله هر چند کم و کوچیک هم که رخ بده، ترسناکه و نیاز به رعایت کامل نکات امنیتی داره.

۱. انتظارات هنگام اتفاق زلزله

بخش مهمی از کسب آمادگی در بین اتفاق زلزله، دانستن این موضوعه که با چه چیزایی روبه رو خواهیم شد. اگه تا به حال تجربه روبرو شدن با زلزله رو نداشتین، بهتره فیلمایی در این مورد ببینین یا اطلاعات خود رو تا جایی که می تونین افزایش بدین.

سعی کنین روش درست واکنش رو هنگام اتفاق زلزله یاد بگیرین. بدونین که زلزله تو یه مدت کوتاه رخ می ده و در همین مدت بسیار کم می تونه خسارات شدیدی وارد کنه. پس هر ثانیه واسه باقی موندن و نجات ارزشمنده.

یادتون باشه که شما نمی تونین پنجه در چنگالای قوی زلزله بندازین. پس هنگام اتفاق اون از فکر نجات اسباب و اثاثیه و… بیرون بیایید و تنها به جون عزیزتون فکر کنین.

۲. امن ترین نقاط در بین اتفاق زلزله

وقتی زلزله رخ می ده، به ویژه زمانی که زلزله شدیده، نمیشه از محیطی که در اون اسیر شدین فرار کنین و خیلی از نواحی خطرآفرین دور شید. تجربه نشون می ده که هر چه واسه دور شدن از محیط سعی کنین، احتمال گرفتاری شما بیشتر میشه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   هوش هیجانی چیه؟ 

پس این موضوع نشون می ده که ایمن ساختن و ایمن کردن محیط زندگی تون بسیار مهمه. فرض کنین هنگام اتفاق زلزله، روی مبل جلوی تلویزیون نشسته اید و مشغول تماشای اون هستین. یهو زلزله بیاد، اگه آمادگی و شناخت لازم درباره نکات ایمنی داشته باشین، می تونین سریع به زیر میزی محکم کنار دیوار برید و زیر اون پناه بگیرین.

یادتون باشه که زیر قفسهایی که امکان ریزش دارن، نرید. مهم ترین کار انتخاب پناهگاه مناسب، قرار گرفتن در پناهگاه و صبر کردنه. از ترسیدن و عجله دوری کنین.

پس ۳ اقدام اصلی: پناه گرفتن در مکانی امن که قبلا بهش فکر کردین؛ مثل دیواری محکم یا میزی که میشه زیر اون قرار گرفت. بعد باید همون جا بمونین و سر و گردن تون رو از آسیب حفظ کنین.

۳ قدم اصلی

نشستن، پناه گرفتن و صبر کردن.

۱. نشستن

با احتیاط روی زمین قرار بگیرین و به حالت نشسته دربیایید. با این کار پاهایتان از آسیب دیدن حفظ می شن.

۲. پناه گرفتن

 • سر و گردن تون رو با دستان خود بپوشونین تا از آسیب حفظ شن.
 • با کتاب یا سطحی مثل اونم می تونین سر و گردن خود رو بپوشونین.
 • اگه میز معمولی یا میز تحریری محکم در دور تون هست، زیر اون برید و در اونجا پناه بگیرین.
 • اگه پناهی مثل میز و بقیه اشیا وجود نداره، کنار دیوارهایی قرار بگیرین که استواری کافی دارن و از پنجرها فاصله دارن.
 • از پناه گرفتن در زیر یا کنار وسایلی که از استواری اونا و وضعیت قرارگرفتن شون اطمینان ندارین، دوری کنین. از اشیایی که روی دیوارها آویزون هستن و لوستر و… هم دور بمونین.

۳. صبر کردن

 • اگه میز یا جایگاهی که در اون پناه گرفتین، شروع به تکون خوردن و حرکت کرد، غافل گیر نشید.
 • سعی کنین جایگاه تون رو حفظ کنین و خود رو با حرکت اون هماهنگ کنین.
 • تکون خوردن معمولا ۱ تا ۲ دقیقه طول می کشه پس تحمل کنین.

اگه هنگام اتفاق زلزله خیلی تکون خوردید و جابه جا شدید، نترسین و فرار نکنین. در همون محیطی که پناه گرفتین بمونین؛ این براتون امن تر هستش. ۳ مرحله مهم عنوان شده در تصویر زیر دیده می شه:

نبایدها هنگام اتفاق زلزله

 • واسه خروج از ساختمان فرار نکنین. این کار باعث می شه، آوارها بر سرتون بریزه. افرادی که این کار رو می کنن، معمولا دچار آسیب دیدگی بیشتری می شن.
 • از قدیم، همیشه به ما گفتن که هنگام زلزله، در چهارچوب دره ها پناه بگیرین. متأسفانه باید گفت این پیشنهاد ی قدیمی اشتباهه. قرار گرفتن در چهارچوب دره ها باعث می شه تا آوار بر سرتون بریزه.
 • رفتن به زیر تخت هم ایده خوبی نیس. وقتی زیر تخت می روید، آوار روی تخت می ریزه و شما در محیطی تنگ و محدود گرفتار میشید. پس اگه در شب هنگام زلزله رخ داد، باید از روی تخت به پایین بغلتید و خود رو به نقطه ای امن در اتاق منتقل و از سرتون محافظت کنین.
 • استفاده از نظریه ی مثلث زندگی هم خیلی پیشنهاد نمی شه. در این روش باید به جای رفتن زیر میز و… کنار اجسام بزرگ پناه بگیرین تا با فروریختن آوار، در فضایی که بین جسم بزرگ تولید شده، قرار بگیرین.

۳. اقدامات لازم در محیط خارجی در بین اتفاق زلزله

وقتی هنگام اتفاق زلزله در محیط خارج از خونه به سر می برین، خطرات بیشتری شما رو تهدید می کنه. چون باید نگران موارد عدیده ای باشین:

 • فروریختن اشیا و ساختمانا؛
 • شکسته شدن شیشها؛
 • خطرات به دلیل کابلا و سیم برقا؛
 • فروریختن شاخه درختان و… .

اگه هنگام اتفاق زلزله در محیطی باز قرار داشتین، نباید بترسید. نباید واسه رفتن به داخل ساختمانا سعی کنین. باید سعی کنین تا خود رو به محوطه ای منتقل کنین که از تموم موارد خطرآفرین نام برده خالی باشه.

۴. اقدامات لازم هنگام رانندگی در زمان زلزله

اگه هنگام رانندگی زلزله رخ داد، خونسرد باشین. معمولا در اول اتفاق زلزله متوجه نمی شین که چه اتفاقی افتاده و حس می کنین که خودرویتان خراب شده. پس اول خونسردی خود رو حفظ کنین و بعد از اطمینان از اینکه زلزله در حال وقوعه، سعی کنین کنترل خودرو رو در دست داشته باشین و فرمون رو در تسلط خود نگاه دارین.

اقدامات لازم:

 • یواش یواش آماده ی توقف شید.
 • از ساختمانا، درختا، تیر چراغ برق و … دور شید و یادتون باشه از روی پلا هم تردد نکنین.
 • خودرو رو در جایی امن خاموش کنین و حواس تون به ترمز باشه.
 • در خودرو بمونین.
 • سر خود رو محافظت کنین. حتی در خودرو هم ممکنه تخریب و فروریختن آوار بر سرتون خطرناک باشه.
 • حتی بعد از توقف زلزله هم در خودرو بمونین.
 • رادیو رو روشن کنین و حواس تون به اخبار و هشدارها باشه.
 • پس از توقف کامل زلزله به راه خود ادامه بدین و مواظب جادهای بسته، خرابیا و مشکلات موجود در جاده و چراغای راهنمای تخریب شده باشین. وقتی چراغای راهنمایی از کار می افتن، کنترل امنیت حرکت دیگر به عهده ی خودتونه.

۵. حفظ خونسردی

خونسرد و آروم بمونین. درسته که زلزله وحشتناکه و همه از اون می هراسند اما اگه آرامش تون رو از دست بدین، نمی تونین اقدامات درست انجام بدین و تصمیماتی به موقع بگیرین.

پس سعی کنین آمادگیای لازم واسه روبرو شدن با بحران رو در خود تقویت کنین. این موضوع به ویژه واسه کسائی که فرزندان کوچیک دارن، بسیار حیاتیه. اگه شما هول شید و آرامش تون رو از دست بدین، بقیه ی اعضای خونواده تون هم دچار وحشت و اضطراب می شن.

آمادگی بعد از زلزله

۱. آمادگی واسه پس لرزها

وقتی زلزله رخ می ده، همه خطوط درگیر در اون به حالت نامتعادل درمی آیند و ممکنه پس لرزهایی به اتفاق بپیوندد. مثلا در سال ۲۰۱۱، در ژاپن زلزله ای اومد که شدت تقریبا مهیبی داشت و در فاصله ای ۲۲ دقیقه ای پس لرزه تقریبا شدیدی اونو همراهی کرد.

حتی بعد از گذشت یک سال بازم پس لرزهایی ژاپن رو تحت اثر قرار می داد. هر چقدر زلزله اصلی شدت و بزرگی بیشتری داشته باشه، پس لرزهای بعدی شدیدتر و پرتعدادتر هستن.

نمیشه پس لرزه رو پیش بینی کرد. بعد از اتفاق زلزله باید همیشه آمادگی و هوشیاری لازم واسه روبرو شدن با شرایط خطر رو داشت.

۲. حفظ هوشیاری و دنبال کردن اخبار

همیشه اخبار رو دنبال کنین و هوشیار باشین. باید نسبت به پیشنهادا و اطلاعیهای عمومی که اعلام می شه توجه داشته باشین. نکاتی که در مورد تخلیه و خروج از منزل و … مطرح می شه، بسیار مهمه. بعضی وقتا شما نسبت به بعضی از موضوعات مثل خطراتی که نشت مواد شیمیایی و… محیط رو تهدید می کنن، بی خبر هستین. پس منتظر اطلاعیها و پیشنهادای عمومی باشین.

۳. خطرات آتیش سوزی و نشت گاز

قبل از وجود الکتریسیته، شمعا باعث خطرات آتیش سوزی هنگام زلزله ها می شدن. بازم خطرات به دلیل آتیش سوزی به خاطر وجود نشت گاز یا برق هست.

واسه حفظ ایمنی در این مورد:

استفاده از شیر گاز خودکار

می تونین از شیر گازهایی استفاده کنین که به طور خودکار در مواقع خطر خاموش می شن. با استفاده از این وسیله احتمال اتفاق خطرات به دلیل نشت گاز تا حدود زیادی کاهش پیدا میکنه.

استفاده نکردن از شمع

حواس تون باشه که وجود شمعا هنگام زلزله بسیار خطرناک هستن. پشت لرزها امکان شعله ور شدن شمعا هست. وقتی شمعا شعله ور بشن، با وجود گازی که از لولها نشت کرده، امکان آتیش سوزی به وجود میاد.

توجه به نشت گاز

وقتی گاز نشت می کنه، بویی مثل بوی تخم مرغ فاسد به مشام تون می رسه یا کنتور خیلی تغییر مقدار می کنه. باید حواس تون باشه که در صورت نشت گاز اقدامات لازم رو خیلی سریع انجام بدین.

گاز رو چه موقع خاموش کنیم و شیر رو ببندیم؟

هنگام اتفاق زلزله ممکنه، گاز به طور سرتاسری قطع بشه. در این حالت، اصلا نباید کنتور گاز رو دستکاری کرد، این کار خطرناکه. پس واسه قطع گاز باید پیش بینیایی واسه گرمایش درنظر بگیرین.

۴. توجه به تخریب لولهای آب

بعضی وقتا هنگام اتفاق زلزله امکان ترکیدن لولهای آب هم هست. در اینجور شرایطی باید شیرفلکه ی اصلی آب رو بست.

یادتون باشه که حتی اتفاق ترکیدگی لوله در بقیه نقاط هم باعث می شه آبی که از زیر منزل شما خارج می شه، پاک و تمیز نباشه. ممکنه این آب با مواد آلاینده و باکتریایی که به دلیل ترکیدگی لوله وارد آب شده، آلوده شده باشه.

واسه باخبر شدن از وضعیت آب مصرفی می تونین از اداره آب هم در این باره سؤال کنین اما اگه تلفنا قطع بود یا خطوط مرکز اداره آب قطع بودن، بهتره اخبار درباره آب رو از راه رادیو پیگیری کنین.

باید همیشه تعدادی بطری آب معدنی واسه اینجور روزهایی ذخیره کنین. اما اگه اتفاقا خود رو واسه برخورد با زلزله آماده نکردین، به این پیشنهادا توجه کنین:

 • در صورت امکان آب موجود در لولها رو ۱ دقیقه بجوشونین.
 • از فیلترهای تصفیه ی آب استفاده کنین.

یادتون باشه که ابعاد اتفاقایی مثل زلزله بنا به جایای مختلف و شرایط جورواجور متفاوت هستش. مثلا اگه در نزدیکی منبعی از مواد شیمیایی، زلزله رخ بده، باید با احتیاط بیشتری اقدامات لازم رو پیش برد.

۵. گیر افتادن و اسیر شدن هنگام زلزله

واکنش و قدرت برابری بدن آدم با شرایط سخت و سخت ستودنیه. افراد مختلفی رو میشه مثال زد که هنگام اتفاق زلزله، فقط از راه مقدار کمی آب و بدون هیچ ماده غذایی واسه یه مدت طولانی زیر آوار دووم آورده ان.

اما در هر حال واسه اینجور شرایط سختی بهتره موارد زیر رو درنظر داشته باشین:

 • خونسرد بمونین: اگه آرامش تون رو از دست بدین و فریاد بکشین انرژی تون خیلی زود بررسی خواهد رفت. پس سعی کنین خود رو آروم و باانرژی نگه دارین.
 • موقعیت رو رصد کنین: باید ببینین که در مکانی که اسیر شدین، دچار آسیب دیدگی و جراحت شدین، امکان ریزش بیشتر آوار هم هست، به منبع آب یا غذا دسترسی دارین، می تونین نور و هوا رو احساس کنین و… .
 • جراحت و زخم رو درمان کنین: اگه دچار آسیب دیدگی شدین یا خونریزی دارین، بهتره سعی کنین جلوی خونریزی رو بگیرین. مثلا با تکه ای از لباس تون زخم رو ببندید و از خونریزی جلوگیری کنین.
 • خود رو در برابر خاک وغبار حفظ کنین: اگه خاک وغبار دهن و صورت تون رو آزار می ده و یا تنفس تون رو دچار مشکل می کنه، باید سعی کنین تا با لباس تون دهن و بینی تون رو حفظ کنین.
 • راه خروج رو پیدا کنین: اگه آسیب ندیده اید و احساس می کنین که با حرکت کردن به طرف خروج از ساختمان و آوار، چیزی بر سرتون فرو نمی ریزد، بااحتیاط به دنبال راه خروج باشین.
 • به نواحی امن تر برید: ممکنه آوار همیشه ریزش کنه و بر سرتون بریزه؛ پس جایایی مثل زیر میزهای محکم و دیواره های امن رو واسه پناه گرفتن انتخاب کنین.
 • کمک خبر کنین: اگه تلفن تون از دسترس خارج شده و صوتی واسه آگاهی رسانی امدادگران در اختیار ندارین، بهتره از روشای معروف واسه آگاه کردن امدادگران استفاده کنین. مثلا می تونین ۳ ضربه پشت سر هم به دیوار یا سنگی چیزی بزنین. بعد از تموم شدن ۳ ضربه کمی مکث کنین و دوباره ۳ ضربه پشت سر هم بزنین. با این روشای سیگنال دهی امدادگران متوجه حضور شما می شن.

۶. کمک به بقیه

اگه تونستید از زلزله جون سالم به در ببرین و دچار هیچ گونه آسیبی نشدید، بهتره به کمک بقیه برید. اول بااحتیاط به کمک همسایها برید و بعد به گروه های نجات ملحق شید.

زلزله ها ترسناک و ناراحت کننده هستن اما از زمانای قدیم راهی واسه تقویت قدرت آدمی در روبرو شدن با طبیعتی بودن که همون قدر که نعمت و مهربانی نثارشون کرده، بعضی وقتا هم گوشه ای از خشمش رو نشون می ده. فقط کافیه آروم باشین و تا جایی که می تونین خود رو واسه رویارویی با اون آماده بسازین.دسته‌ها: آموزشی