طبق نظریه ی هوشای چندگانه، آدما دارای شکلای مختلف مختلفی از هوش هستن. هوش هیجانی، هوش عددی، هوش موسیقایی، هوش فضایی، هوش کلامی و …. ما بیشتر از همه به هوش کلامی خود وابسته هستیم. با کلمات فکر می کنیم و حرف می زنیم. هوش کلامی توانایی بررسی اطلاعات و حل مسائل به کمک استدلالات طبق زبانه. استدلالات طبق زبون می تونه شامل خوندن، شنیدن کلمات، مکالمه، نوشتن و حتی فکر کردن باشه. از کلاسای درس گرفته تا مراودات اجتماعی، پیامک و ایمیل، دنیای دور و بر ما به کمک شنیدن و خوندن کلمات ساخته می شه.

 

اهمیت هوش کلامی چیه؟

آموزش کودکان خردسال معمولا طبق ی استدلالات غیرکلامیه. چون سرعت پیشرفت مهارتای گفتاری و زبانی در این کودکان متفاوته. کودکان پیش دبستانی بیشتر وقت آموزش خود رو صرف نقاشی، آواز خوندن، بازی و درست کردن کاردستی می کنن. این فعالیتا با کمه کم دستورالعملای کلامی قابل انجامه.

وقتی کودکان به مدرسه می رن، اهمیت هوش کلامی به شکل چشم گیری زیاد می شه. حتی از بچه های کلاس اولی هم خواسته می شه به دستورالعملا گوش کنن و اونا رو بکنن (مثلا از اونا خواسته می شه که در صفایی قرار بگیرن). کودکی که دستورالعملا رو به طور دقیق متوجه نشه، از بقیه ی گروه عقب می مونه. در همون زمان از کودکان سؤالاتی می پرسند و اونا باید جواب بدن و کم کم کودکان شروع به استفاده از زبون نوشتاری می کنن.

با بزرگتر شدن کودکان و استفاده ی بیشتر اونا از کتابا، ویدئوا و مکالمات داخل کلاس، استدلالات کلامی اهمیت چشم گیری پیدا می کنه. با فرا رسیدن مقطع راهنمایی و دبیرستان تکالیف و کارای مربوط به مدرسه دامنه ی گسترده تری پیدا میکنه. این نیازمند هوش کلامی بالای علم درس. خوندن و دستور زبون به استدلال کلامی نیاز دارن. حتی اگه بقیه دروس مثل فیزیک و ریاضی هم به شکل گفتاری یا نوشتاری آموزش داده شن، بازم استدلال کلامی دانش آموز مورد نیازه.

در دانشگاه و محیط کار، هوش کلامی عامل کلیدی واسه آموزش و درک فرمون هاست. بیشتر کارا نیاز به آموزش یا آزمون زبانی دارن و در بیشتر کارا دستورات کلامی به فرد منتقل می شن.

هوش کلامی چیجوری اندازه گیری می شه؟

هوش کلامی معمولا به وسیله یک آزمون کامل هوش یا IQ مورد آزمایش قرار میگیره. هوش کلامیِ پایه ای هم به وسیله آزمونای هوش کوتاه یا آزمایشای زبانی قابل تشخیصه. وقتی پیشرفت هوش کلامی در فرد آهسته باشه، درمانایی شامل گفتاردرمانی، برنامه های مخصوصی واسه خوندن و … می تونه مورد استفاده بگیره.

تقویت هوش کلامی

تسلط ما بر کلمات و هوش کلامی مهم ترین مهارتیه که باید اونو پیشرفت دهیم. یادگیری بقیه مهارت ها در سایه ی استفاده از زبون ممکن می شه. در زمان کودکی بیشترین تمرکز کودکان روی یادگیری مهارتای کلامیه. توانایی حرف زدن، فهمیدن حرف بقیه، خوندن و نوشتن شامل همین مهارت ها می شه. کودک در هر جایی که متولد و بزرگ شه، باید هزاران ساعت رو صرف یادگیری زبون بومی خود کنه. کودک کم کم پیچیدگیا، لطافت و دامنه ی گستردگی زبون رو فرا میگیره. با این حال معمولا وقتی مهارت کلامی افراد به سطح مشخصی رسید، روند تقویت این مهارت متوقف می شه.

تحقیقات نشون دادن رابطه محکمی بین موفقیت در رشته تخصصی فرد با دامنه ی لغات و توانایی استفاده اش از کلمات هست. افرادی که بهتر و روشن تر خود رو توضیح می کنن، افراد باهوش تر و محترمی به نظر بین. پس، این افراد احترام بیشتری رو به خود جلب می کنن. به هر حال به چه دلیل ما مهارتای کلامی خود رو افزایش ندیم؟ به چه دلیل کاری رو که در سالای کودکی شروع کردیم، ادامه ندیم؟

۱. یک کلمه نامه و اصطلاح نامه تهیه کنین

این دو باید مثل هم نشین وفاداری روی میز شما قرار بگیرن. از کلمه نامه واسه یادگیری معنی و ریشه ی کلماتی که تازگیا با اونا برخورد کردین، استفاده کنین. اگه در معنی کلمه ای یا املای درست اون شک دارین، می تونین از اون بهره ببرین.

در اصطلاح نامه هم معنی و مخالف واژه ها هست. وقتی که می خواید چیزی بنویسین و دوست ندارین از کلمات تکراری استفاده کنین، اصطلاح نامه می تونه بسیار مفید باشه. می تونین فایل کلمه نامه و اصطلاح نامه رو روی کامپیوتر خود داشته باشین، ولی اینا نباید جانشین کتاب کلمه نامه و اصطلاح نامه شه.

۲. مطالعه خود رو افزایش بدین

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   هوش هیجانی چیه؟ 

شاید دعوت به مطالعه فردی که این مقاله رو می خونه، کمی احمقانه به نظر بیاد! ولی دنیای پُر مشغله ی این روزها و بمباران اطلاعاتیِ ما به وسیله تلویزیون و اینترنت، کمی ما رو از کتابا و مقالات دور کرده. خوندن کتابای نویسندگان بزرگ یکی از بهترین روش ها واسه بهبود توانایی ما در استفاده از کلماته. رمانای مدرن و سنتی، کتابای برجسته ی غیرداستانی، روزنامه ها و مقالات موجود در مجلات معتبر منابع مناسبی واسه ما هستن. چقدر شعر می خونین؟ با خوندن اشعار جدید و اشعار مورد علاقه تون از مهارت بالای اون شاعر الهام بگیرین.

خوندن کارای باارزش از دو راه به ما کمک می کنن. اول اینکه فهم و علم ما رو در مفاهیم مختلف افزایش میدن. در عین حال باعث افزایش دامنه ی لغات و بهبود روش بیان ما می شن. اگه بتونیم کمی سرعت مطالعه خود رو افزایش بدیم، اطلاعات بیشتری به دست میاریم. البته بعضی وقتا به نوشته هایی برخواهیم خورد که به دلیل پیچیدگی یا زیبایی زیادشون باید دوباره اونا رو بخونیم.

ما باید طعم کلمات و استعارات نویسنده رو بچشیم. استدلالات اونو مورد جدا سازی و بررسی بذاریم. زیر نکات کلیدی یا بخشی که دوست داریم در سبک نوشتن خود از اون تقلید کنیم، خط بکشیم.

اگه خوش شانس هستین و دوستی مشتاق مطالعه و خوندن دارین، می تونین همراه همدیگه با صدای بلند بخونین. کودکان از راه گوش دادن به والدین و معلمان و خوندن واسه اونا یاد می گیرن. ما هم می تونیم همین کار رو انجام بدیم و از اون لذت ببریم. می تونین چیزی رو واسه دوست خود بخونین و با همدیگه به بحث و تبادل نظر دور و بر اون بدین. ببینین هر کدوم از شما چه برداشتی از اون نوشته داره؟ کدوم یک از جنبه های سبک اون نویسنده رو پسند می کردین؟ با کدوم یک از نظرات نویسنده موافق هستین؟

۳. کلمات جدید رو ضبط کنین

وقتی که به کلمه جدیدی بر می خورید، سراغ فرهنگ کلمه خود برید و زمانی رو واسه یادگیری اون کلمه اختصاص بدین. وقتی که لغات جدیدی یاد گرفتید، اونا رو در داخل متنی استفاده کنین تا بهتر در یادتون بمونه. البته استفاده از بعضی لغات خیلی مناسب مکالمات روزمره نیس و باعث ابهام در گفتار شما می شه. ولی امتیازِ داشتنِ دامنه ی لغات گسترده اینه که می تونین واسه بیان منظور خود، دقیقا همون کلمه مناسب رو به کار ببرین. امتیاز دوم دانستن لغات، فهمیدن نوشته های سنگین تره.

مطالب زیادی وجود دارن که می تونن شما رو واسه انتخاب سبک نوشتن تون راهنمایی کنن. ولی کلا بهتره جملات نوشتاری و گفتاری تون کوتاه و روشن باشن. اما اگه در موقعیتی قرار گرفتید که یک کلمه غیرمعمول دقیقا می تونه منظور شما برسونه، در استفاده از اون دودلی نکنین.

۴. بنویسین و نوشته های خود رو ویرایش و بازنویسی کنین

همه ما چیزایی می نویسیم. این نوشته ها می تونه شامل پیامک، ایمیل یا داستان باشه. ما می تونیم نحوه ی نوشتن خود رو بهتر کنیم. یک روش خوب واسه تقویت نوشتن اینه که وقتی چیزی می نویسیم، اونو بخونیم و سؤالات زیر رو از خود بپرسیم:

  • چیزی که نوشته ام، دقیقا منظور من رو میرسونه؟
  • نوشته من واسه خواننده روشن و قابل درکه؟
  • میتونم نوشته خود رو مختصرتر یا دقیق تر کنم؟

ما باید دنبال کلمات و جملات زائد بگردیم. در بیشتر عکسای دیجیتالی با بُرش دور عکس، می تونیم بهتر روی موضوع اصلی متمرکز شیم. مثل عکسا در بیشتر نوشته های خود می تونیم با حذف چیزای غیرضروری و تکراری، روی موضوع اصلی تمرکز بیشتری داشته باشیم.

۵. بازی با کلمات

کودکان زبون رو به وسیله بازی با کلمات، تجربه، اشتباه کردن و تصحیح تدریجی اشتباهات یاد می گیرن. ما هم باید با کلمات بازی کنیم و با اونا مثل دوست خود رفتار کنیم. بازی با کلمات مهارت کلامی شما رو افزایش داده و نمره هوش شما رو بالا می بره.

بیشتر آزمونای استاندارد IQ از پازل کلمات، جدول کلمات متقاطع و بقیه معماهای کلامی استفاده می کنن. این بازیا تمرینات فوق العاده ای واسه ذهن هستن. تمرین و تکرار می تونه کارکرد شما رو در پازل کلمات و معماهایی مثل این بهتر کنه. خیلی از افراد این جور واسه آزمون IQ تمرین می کنن و نمره خود رو بالا می برن.

۶. به صحبت کردن خودتون گوش کنین

همونجوریکه در مورد ۴ اشاره کردیم، می تونین با خوندن دوباره نوشته های خود و نگاه منتقدانه روش نوشتن خود رو بهتر کنین. شما باید دقیقا همین کار رو در مورد گفتار خود هم بکنین. حتی اگه می تونین از خودتون در حال صحبت کردن فیلم بگیرین و اونو دوباره مشاهده کنین. این کار جهت آماده سازی تون واسه سخنرانی یا صحبتای مهم هم بسیار کارآمده. بیشتر افراد از مشاهده ی اشتباهات زیادی که در مکالمات روزمره دارن، متعجب می شن.

رودیارد کیپلینگ (نویسنده و رمان نویس انگلیسی) می گه:

کلمات، قوی ترین دارویی هستن که بشر استفاده کرده.

 

 

اگه به طور همیشگی روی افزایش دامنه ی لغات و بهبود هوش کلامی خود کار کنین، نتایج شیرینی رو تجربه می کنین.

منبع : lifehack verywell

دسته‌ها: آموزشی